Chcesz, aby twoje zdjęcia ślubne wyglądały świetnie? Oto kilka wskazówek!
- Małgorzata Dziadosz
- 27 wrz 2018
- 3 minut(y) czytania

Często mówi się, że świetny/drogi fotograf ślubny poradzi sobie w każdej sytuacji. Po to właśnie kasuje górę pieniędzy, a Para Młoda, która tak myśli - może grupo przepłacić. Dlaczego nawet najlepsi fotografowie ślubni czasami nie dają rady?
Oto kilka rzeczy, które mają wpływ na jakość zdjęć ślubnych.
1. Warunki pogodowe
Nie bez powodu wysoki sezon ślubny trwa od maja do września. W tych miesiącach oczekujemy większej dawki słońca, dzięki czemu jesteśmy weselsi i bardziej energiczni, a goście weselni swobodnie mogą ubrać wyjściowe kreacje. Również fotograf oczekuje bezdeszczowej pogody. Lecz jak to w naszym polskim klimacie (często) bywa - nagły deszcz może spowodować, że nie będzie hucznego wyjścia z kościoła, czy też wejścia na salę weselną. W takim momencie każdego dopada irytacja - a piękny plan, może nie wypalić.
Rada: Nie dać się zwariować - są rzeczy, na które nie mamy wpływu. Nie pozwólmy, aby to zepsuło nasz nastrój.
2. Zagracone pomieszczenia
Często fotograf zaczyna swoją pracę na przygotowaniach Państwa Młodych. Pierwsze zdjęcia to dodatki, kwiaty, obrączki, suknia ślubna i garnitur... Aby takie zdjęcia ładnie wyglądały trzeba stworzyć pewne kompozycje. Czasami jednak fotograf ogranicza wykonanie takich zdjęć do minimum. Powodem tego jest zagracone, małe lub zbyt ciemne pomieszczenie.
Rada: Dobrze jest jednak przygotować się na przygotowania ślubne i w jednym miejscu pozostawić wszelkie dodatki i ubiór ślubny, a pomieszczenie przygotować czyste i bez zbędnych rzeczy.
3. Zła organizacja czasu
Czasami Para Młoda bez ustalenia godzin z fotografem z góry ustala grafik. To może spowodować, że jednak zbyt mało czasu Państwo Młodzi dają fotografowi na zrobienie zdjęć z przygotowań i z braku czasu może zapomnieć o jakimś szczególe. Również jest tak, kiedy Panna Młoda karmi piersią i niespodziewanie musi wykonać dodatkowe czynności związane z macierzyństwem. Jest to zrozumiałe, lecz wtedy musimy zrozumieć fotografa, który ma ograniczony czas wykonania zdjęć.
Rada: Zawsze należy skonsultować godzinę przyjazdu fotografa oraz przedstawić cały plan dnia ślubu. Lepiej jest mieć 15 minut zapasu, niż w biegu wykonywać zdjęcia, byle je tylko zrobić.
4. Ciemne pomieszczenia
Tutaj najczęściej kościoły są wielkimi, ciemnymi miejscami, które ciężko sie fotografuje. Drugim takim miejscem są mieszkania, gdzie przygotowują się Państwo Młodzi.
Rada: Jeżeli chcecie aby zdjęcia były wyraźne - jeżeli to możliwe - Państwo Młodzi powinni wybrać jasny kościół lub kościół gdzie oświetlenie jest dobrze rozmieszczone i odpowiednio jasne. Jeżeli nie jesteście pewni, można skonsultować to z fotografem. Przygotowania najlepiej, aby odbyły się w salonie lub w przestronnym pokoju.
5. Puste białe ściany na sali weselnej
Ważną rzeczą, która może wydawać się Parze Młodej dziwna, ale tak jest. Białe ściany są ładne, czyste, można odbić światło z lampy błyskowej (perspektywa fotografa). Jednak zdjęcie na białym tle, podczas wesela nie wygląda najlepiej. Przez to również zdjęcia wychodzą płasko.
Rada: Jak Para Młoda wybiera salę weselną, powinna zwrócić uwagę, co będzie za ich plecami podczas siedzenia przy stole oraz co jest głównym tłem 'sceny' miejsca, gdzie będzie krojony tort, wznoszony pierwszy toast, podziękowania dla rodziców. Dobrą alternatywą dla pustych ścian są dekoracyjne ścianki.
6. Zła dekoracja światłem
Dekoracja światłem jest teraz w modzie i uważam, że jest to świetny pomysł na wprowadzenie nastroju. Jest tylko jedno 'ale' - kolor przewodni, a właśnie najczęściej wybierany czerwony lub fioletowy. Te kolory nie sprzyjają w wykonywaniu zdjęć - jesteśmy czerwoni lub fioletowi.
Rada: Wybrać inny kolor przewodni- najlepszym kolorem jest niebieski. Lub być przygotowanym ewentualnie na czerwone fotografie. Alternatywą jaką często stosują fotografowie to stworzenie czarno-białego zdjęcia.
7. Dym podczas zabawy weselnej
Ciężki dym podczas pierwszego tańca wygląda zjawiskowo, szczególnie w towarzystwie kolorowych, migających światełek. Jeżeli dym rozproszy się z powodu przeciągu na sali, spowoduje to problemu z ostrością zdjęć w aparacie. Również zdjęcia z użyciem lampy błyskowej, w towarzystwie rozproszonego dymu, nie wyglądają najlepiej.
Rada: Osoba sterująca ilością dymu powinna znać się na odpowiednim użytkowaniu dymu. Amatorszczyzna może popsuć nasze fotografie ślubne. Fajny efekt powstaje, kiedy dym nie jest bezpośrednio rozproszony po sali, lecz w okolicy kolorowych, migających świateł - wtedy w tle powstają kolorowe punkty, a Para Młoda jest odpowiednio sfotografowana.
Pewnie po przeczytaniu tego, wszystko wydaje się oczywiste. Jednakże Para Młoda płaci duże pieniądze za salę, DJ'a, fotografa i efekty specjalne, ale nie do końca cena ma się do podejścia specjalistów. Jeżeli Para Młoda będzie miała na uwadze te aspekty, z pewnością poprawi to całokształt wesela, a co za tym idzie - mniej stresu i lepsza zabawa. A pamiątkę ślubną wspominać można z przyjemnością do końca życia.
Pozdrawiam,
Małgorzata Michałowska Photography
Comments